František Kubiš - Slovak tango
 • O nás
 • Koncerty
 • Multimédiá
 • Napíšte nám
 • Kontakt
 • František Kubiš

  František Kubiš

  Pochádza zo srdca Podpoľania, z Detvy.

  Na konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici študoval hru na akordeón pod vedením Mgr. art. Martina Vaculčiaka. Po úspešnom ukončení štúdia pokračoval štyri roky na VŠMU v Bratislave u Prof. Rajmunda Kákoniho.

  Folklór patrí aj do oblasti Podpoľania a František Kubiš sa už od mladých liet venoval ľudovej hudbe (DFS Matičiarik, vlastná ĽH Perina – neskôr Con fuoco trio, FS Haviar).

  Zúčastnil sa viacerých slovenských, ale aj medzinárodných akordeónových súťaží, z ktorých si priniesol 1. miesto v roku 2007 – MAS Poprad - komorné telesá - estrádna hudba a 2.miesto – súťaž slovenských konzervatórií – akordeónové duo.

  Bol spoluzakladateľom a hráčom v mnohých kapiel rozmanitých žánrov – Tono per anima, Sentimento quartet, Antico moderno, Mojše band, Vesnance, Chanson friends, Piazzolla para siempre... Tieto sa venujú vážnej hudbe, argentínskemu tangu, štylizovanému folklóru, klezmeru, francúzskemu chansonu, starej hudbe.

  Účinkoval na mnohých festivaloch doma i v zahraničí. Sólovo a s duom Antico moderno výdatne spolupracuje s Banskobystrickou literárnou a výtvarnou komunitou (Generácia nula, Knižnica M. Kováča). Hrá v scénickej hudbe SND (Bratia Karamazovovci) a Midrash theatre v Krakowe (Tajemnice mojej babci). Nahrával hudbu aj pre divadlo J. Záborského v Prešove a pre Novú scénu v Bratislave.

  Je spoluzakladateľom a predsedom OZ Všetci pre..., ktoré sa venuje rozvoju kultúry na Podpoľaní. Podieľal sa na vzniku a dramaturgii festivalov: Festival Amatérskej vedy a Detvianska hudobná jeseň.

  S kapelou Mojše band nahral CD s názvom Shabbat songs jam. Premiéroval skladby od viacerých slovenských autorov (M.Paľko, K.Máliková, M.Jánošík). Vďaka širokému hudobnému záberu, moderátorským a tvorivým schopnostiam je nielen vyhľadávaným sólovým a komorným hráčom, ale aj dramaturgom a tvorcom hudobných programov.

  Peter Račko Andrej Turčin František Kubiš Milan Maťaš René Bošeľa
  Robo Bošeľa a swetko, 2013