René Bošeľa - Slovak tango
 • O nás
 • Koncerty
 • Multimédiá
 • Napíšte nám
 • Kontakt
 • René Bošeľa

  René Bošeľa

  Počas štúdia na základnej škole a osemročnom gymnáziu absolvoval dva cykly Základnej umeleckej školy v Banskej Bystrici (prvý cyklus - odbor husle, druhý cyklus - odbor viola a spev). Momentálne je študentom hry na violu u MgA. J. Juříka na Konzervatóriu J. L. Bellu a zároveň poslucháčom hudobného odboru Pedagogickej fakulty Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici.

  Od útleho detstva prejavoval vzťah k folklóru (DSF Matičiarik – tanec, spev, husle, viola). Táto náklonnosť mu priniesla účinkovanie v súboroch FS Partizán, UFS Mladosť a vyvrcholila v založení svojho vlastného zoskupenia s názvom Rusín čendeš orchestra, ktoré sa venuje štylizovanému rusínskemu folklóru.

  Bol zakladajúcim členom viacerých, dnes už neexistujúcich popových a rockových kapiel (Prometeus, Lapanique, Propanique), kde pôsobil ako gitarista a spevák. Od roku 2008 do roku 2010 pôsobil v banskobystrickej rockovej kapely Fervido, ako spevák, ktorá vydala v roku 2009 svoj debutový album Esá v ruke.

  V roku 2009 sa zúčastnil 1. Česko Slovenskej Superstar, kde sa prepracoval až do užšieho semifinále.

  Spolupracoval aj z viacerými médiami: Slovenský rozhlas (Rádiom Devín, Rádiom Regina), Rádiom One z Banskej Bystrice, TV Markíza, TV Lux, AZTV (Tv Hronka), kde účinkoval ako hudobný hosť v rôznych hudobno - diskusných reláciách. Pre Slovenskú televíziu prespieval anglický originál animovaného seriálu Phineas a Ferb.

  V roku 2009 zvíťazil v medzinárodnom finále speváckej súťaže vo frankofónnej piesni, v kategórii sólista od 18 do 30 rokov. V tom istom roku uspel aj v súťaži anglickej piesne Konzervatória J. L. Bellu. Na speváckych súťažiach POP BB 2009 a Zlatý kľúčik v Detve už figuroval ako hosť a člen poroty. V roku 2010 získal v katedrovom kole ŠVOUČ Univerzity Mateja Bela 2. miesto v kategórii Umenie - spev.

  V roku 2010 spolupracoval spolu s Petrom Račkom na hudobnom projekte „Komunálny dopad“ s producentom J. Harničárom (Hardy studio).

  V roku 2012 získal na súťaži slovenských konzervatórií v hre na violu 1.miesto.

  V roku 2012 sa mu po dlhších snahách podarilo zrealizovať otvorenie svojho vlastného nahrávacieho štúdia s názvom „Môlča records“.

  Vďaka svojmu širokému umeleckému záberu (pop, rock, folklór, vážna hudba..) a schopnostiam multiinštrumentalistu a speváka, je vyhľadávaným sólovým a komorným hráčom v bohatom žánrovom okruhu.

  Peter Račko Andrej Turčin František Kubiš Milan Maťaš René Bošeľa
  Robo Bošeľa a swetko, 2013